Tırşik Çorbası Tarifi

Tırşik Çorbası Tarifi
A+
A-
Merhaba bugün sizlere çok özel bir çorbamız olan tırşik yapacağım.Tırşik öncelikle Çukurova bölgesinin vazgeçilmez geleneksel bir çorbasıdır.Tırşik aslında hemen hemen her ilde yetişir ama kimse tarafından keşfedilmemiş bir ottur .Kimi illerde yılan otu kimi yerlerde zehirli ot olarak bilinir.

tırsik.

Tarifimize başlamadan önce tırşik yapma işlemi çok vaktimizi alacağı için biraz resmi fazla koyacağım.Anlamamız için resimli olmazı daha mantıklı

MALZEMELER

)12 kg tırşik otu(yılan otu)

2) bir kase nohut

3)bir kase yarma

4)bir kase yoğurt

5)bir kase un

6)tuz

7)5 litre su

YAPILIŞI

İlk öncelikle tırşikları bir güzel top şeklinde alırız

tırşik...

Görüyorsunuz değimi tırşik otlarımız ne kadar taze  ve ne kadar güzel görünüyor .otları top top demetler haline getirir ve doğramaya başlarız.

tırşik....

Doğrama işlemini o kadar hassas ve narin ölçülü şekilde yaparız ki,Aslında doğrama işi ustalık ister.Tırşik doğrama işleminden sonra bir güzel doğranmış tırşikları yıkarız tozunu toprağını suda bir güzel yıkarız.

tırşik.....

Yıkama işleminden sonra süzer ve birer kase nohut ve yarma ile birlik,de tencereye koyarız.ve 5 litre suyu ilave ederiz.Artından bir kase yoğurtun içine bir 2 yemek kaşığı un koyarız ve tırşik suyunun içerisine ekleriz

tırşık3tırşik4

Görüyorsunuz değil mi beyler bayanlar ne kadar güzel bir ayarlama yaptık yoğurdu unla buluşturduk daha sonra tırşiğa ekledik.İşte bu olay yoğurt ve unun buluşması tırşığımızın mayalanmasını sağlayacaktır.Sıra geldi mayalamanın püf noktalarına.

tırsık.5

İlk öncelikle üsteki resimde ki gibi tırşik çorbasının üzerini bir poşet ile kapatır ve artından bir kase unu poşetin üzerine güzelce bir sıvarız.O kadar güzel sıvamalıyız ki tırşik adeta bu undan büyülenmeli ve mayalanmasına güç kuvvet vermelidir.Unumuzu sıvar ve üzerine tencerenin kapağını örter ardından ise Tırşıgımızı mayalanmaya ekşimeye bırakırız.Bunun için bize biraz zaman gereklidir.Tırşiğın üzerini battaniye havlu yada sofra gibi şeylerle güzelce bir bastırırız.Daha sonra ortalama 10 saat ekşimeye mayalanmaya bırakırız.

tırşik.......

Evet beyler bayanlar Tırşik bastırıldı ve altına her ihtimale karşı tepsi konuldu köpürme olasılığı olur ve etrafa akmaması için.Tırşik 10 saatin artından mayalanmış olacaktır.

tırşık......

Tırşiğin üzerindeki bastırılmış şeyleri alırız ve kapağını açtığımızda ve üzerine sıvadığımız unlu poşeti kaldırır ve böyle mayalandığını görürüz.Sıra geldi çorbayı pişirme işlemine.

tırşik1tırşik.........

Orta dereceli ocağı yakarız ve ortalama iki saat pişiririz.Bu kadar çok pişirme sebebimiz Ot zehirli olduğu için zehirinin ölmesini sağlamaktır.Eğer ki çorba pişeceği zaman tadına bakıldığında çorba dilimizi kaşındırmazsa işte o zaman çorba kıvama gelmiş demektir.Tırşiik çorbamızın faydalarını anlatmakla bitiremeyiz çünkü çok faydalı çok muhteşem bir tada sahiptir.Bağırsak,mide,kalp,dostudur.Helede yanında bir mercimekli köfte eşliğinde içilirse akıllardan hiç çıkacağını zannetmiyorum.

Afiyetler olsun.

 

iyitarifler.com

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.