Yumurtalı Mantar Tarifi

Yumurtalı Mantar Tarifi
Merhabalar sevgili hanımlar.Sizlere eşsiz lezzete sahip olan mantarın yumurtayla buluşup güzel bir kıvama gelmesini anlatmak istiyorum.

Öncelikle mantar aslında çok faydalı bir doğa varlığımızdır ama maalesef bilinçsiz ve yanlış toplanmasından,Büyük miktarda zehirlenmeler hatta ölümler söz konusu olduğundan safralar ta pek yer tutmamaktadır.

Ama çok sevildiği için ve insanlar çok tuttuğu için devlet tarafından toplanılıp marketlerden çok rahatlıkla alınabiliyor.

MALZEMELER

1) 2 orta boy paket mantar

2) 3 yumurta

3) 2 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı

4) bir tutam tuz

5)bir tutam kırmızı pul biber

YAPILIŞI

Öncelikle marketlerden aldığımız mantarları bir güzel açarız.

mantar4

ve artından bir güzel kumu toprağı geçecek şekilde yıkarız.Artından mantarları bir kaseye koyar az bir şey dinlendiririz.Daha sonra mantarları orta boy küp şeklinde doğrarız.

mantar6

Doğrama işlemimiz bittikten sonra ateşe koymadan önce tuzumuzu koyarız.mantar çiğ iken koyarsak daha güzel çekmesine sebep olacaktır

mantar3

Bu işlemlerden sonra, ocağa orta dereceli ateşe koyarız.İlk önce kendi halinde koyarız mantarın suyu kendini ısıtacaktır.Daha sonra ise iki kaşık zeytin yağımızı aktarır ve pişirmeye devam ederiz

mantar2

Mantar yukarıdaki resimdeki gibi olunca yumurtaları kırarız

mantar5

Bu arada 3 yumurta kırmamızın sebebi 2 paket mantar yapmamızdan dolayıdır.Tek paket yapmış olsaydık daha az yumurta koyardık.

Yumurtaları bir güzel mantarla buluşturduktan sonra kırmızı kara biberimizi de ekler bir güzel karıştırırız.

IMG_20151129_164840_002

Görüyorsunuz değil mi bayanlar kırmızı pul biberler ve yumurtanın pişmiş halini.Mantarlar ilk doğrar iken tencereyi doldururken pişince tencerenin yarısına  indi ve eridi.İşte lezzet aşılaması ve bir doğa harikası olmasının nedeni bu değil midir sizce de.

Mantarı yumurtaya bağlamamakta lazım.soğanlısı ve domatesli de olmaktadır.Kimi de patates yada patlıcan la karıştırıp harmanlayıp tavasını da yapmaktadır.Ama bana göre en lezzetlisi yumurtalı olanıdır.Denemekte fayda var.

Sizin tek yapmanız gereken tescilli mantar almaktır.

AFİYET OLSUN

iyitarifler.com

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.