Nogay Çayı Tarifi

Nogay Çayı Tarifi
A+
A-

Nogay Çayı Tarifi, Nogay çayı Nasıl Yapılır?

Merhabalar, Siz hiç hayatınızda nogay çayı duydunuz mu? Güzel ülkemiz çeşitli medeniyetlere ev sahipliği etmekle birlikte bizlere o medeniyetlerin kültürlerini de emanet bıraktırmıştır.

Nogay nagaylardan gelme ve Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan ve hala varlığını sürdüren nogay köyünden gelme bir çaydır…

NOGAY ÇAY İÇİN MALZEMELER

1) bir buçuk su bardağı su

2)bir buçuk su bardağı süt(yerli köy sütü)

3)Bir yemek kaşığı çay(yada güzelce demini almış olan kara çay)

4)bir şeker kaşığı tuz

5)bir tutam kara biber

6) her bir su bardağına bir çay kaşığı dolusu tere yağ.

YAPILIŞI

İlk öncelikle 15 dakika öncesinden normal kara çayımızı demleriz.Ardından ocağımızı normal ateş derecesinde yakar tenceremizi koyarız.Tencerenin içerisine  öncelikle güzelce kaynamış bir buçuk su bardağı dolusu suyu ekleriz.

Ardından kaynamış suyu ocakta az bir şey daha kaynatırız.

Kaynattığımız suya enfes şekilde demlediğimiz kara çaydan bir buçuk çay bardağı kadar ekleriz.

Çayın demini ilave edince zaman kaybetmeden bir buçuk bardak sütü tencereye ekleyeceğiz ve güzelce bir rengini almasını sağlayacağız. 

Görüyorsunuz değil mi  süt özleşince ve kara çay ve su ile buluşunca ne kadar güzel bir görüntüye sahip oldu. Bakın nogay çayın üzeri kaymak tuttu misler gibi.Siz birde tadına baksanız ne kadar enfes bir şey olduğunu anlayacaksınız.

Nogay çayın kaynama işlemi bitince sıra geldi tuz ve kara bibere

Çayımıza bir tatlı kaşığı tuzu ve isteğe bağlı miktarda kara biberi de ekleriz. Son olaraK bir kaşık ile arada bir çayı karıştıracağız ki nogay çayımız dibine tutmasın..

Nogay çayı
Nogay çayı

Artık çayımız sunuma hazır bir su bardağına yada bir kupaya güzelce bir çayımızdan alırız.saden çay bardağa aktarılırken kaymağı ben buradayım diyecek ve ben içmem diyenin gözü o bardakta kalacak.Su bardağımıza nogay çayı aldıktan sonra çayın içerisine bir çay kaşığı dolusu halis tere yağ da koyduk,dan sonra somun ekmeği ile süt içer gibi su bardağındaki nogaya ekmeği bandırıp yiyeceğiz.Ayrıca çayımız sabah kahvaltılarında yapılır.

Nogay aslında çok kaliteli bir içecektir.İçerisindeki malzemelerden de anlaşılacağı gibi vitamin deposudur.Saden kara biber süt ve tere yağın buluşması kış aylarında tüm derde deva değil midir? sizce.

Her yörenin her bölgenin hatta her ailenin bir özel içeceği olduğu gibi biz Adanalıların da özelleri arasına giren yöresel içeceklerden biride nogay çaydır.

AFİYETLER OLSUN.

iyitarifler.com

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.