Yüksük Çorbası Tarifi

Yüksük Çorbası Tarifi
A+
A-

Yüksük Çorbası Nasıl Yapılır, Nefis pratik yüksük çorbası Tarifi

Merhaba sizlere bugün iki kişilik yüksük çorbası diğer adı ile mantı çorbası yapacağım.Çorbamız iki kişilik olacağı için malzemelerde orantılı olacaktır.
Malzemeler:
1) Önceden haşlanmış bir küçük kase nohut.
2)bir kase dolusu mantı.
3)yarım yemek kaşığı salça.(köy salcası evde yapılan salca daha çok tat verecektir)
4) 4 diş sarımsak
5) bir tutam nane
6) kırmızı biber(çokluğu isteğe bağlı)
7) alabildiğince su
8) bir tatlı kaşığı tuz
9 bir yemek kaşığı tere yağ
10)yarım limon
YAPILIŞI
Öncelikle önceden yapmış olduğumuz mantıları ve haşlanmış nohutları buzluktan  çıkartır çözülmezi için kaselere alırız.

yüksük çorbası

Ardından tencereye kaynaması için yeterli ölçüde suyu koyar ve kapağını kapatırız. Su kaynayınca  çözülmüş olan mantı ve nohutlarımızı suya aktarırız ve tuz da ilave ederek bir güzel haşlanmaya bırakırız.

Görüyorsunuz değil mi? arkadaşlar tencere deki su ve malzemeler ne kadar güzel ve ne kadar hoş kaynıyor. Tenceredeki mantı haşlanırken limonu tencereye sıkarız. Ardından bizler ilk önce sarımsaklarımızı soyar sonra bir tava içinde

yüksük çorbası

sarımsaklarımızı el havanı ile bir güzel ezeriz.Artından ise bir ocağın küçük ateşini yakarız ve yağla sarımsağı bir güzel yakarız. Sarımsağı yakma sırasında yarım yemek kaşığı salça ve kırmızı biberi de tavaya koyar onlarla birlikte bir güzel salçayı yakarız.


Yakma işleminin sonlarına doğru nanemizide ekler bir güzel tavada karıştırırız. Artık salça ve sarımsaklarımızı yaktıktan sonra haşlanmış mantı tenceresine bir güzel ekleriz ve beş dakika ateşte kaynamasını bekler ve Ateşin altını kapatırız.

Yüksük Çorbası

iyitarifler.com

Görüyorsunuz değil mi? Arkadaşlar mantı çorbamız ne kadar kolay ne kadar basit ve ne kadar lezzetli bir tarif.Yüksük çorbasının bu yapmış olduğumuz hali aslında Adana’nın  ev sahiplik yapmış yöresel yemeklerindendir. Mantının şeklinden de anlayacağınız gibi mantılar yüksük şeklinde olduğu için ilk zamandan bu zamana kadar adını yüksük çorbası olarak almıştır.

Ama başka illerde mantı çorbası yada ekşili çorba olarak da geçmişe ev sahipliliği yapmıştır.

Yüksük Çorbası

Afiyet olsun,

iyitarifler.com

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.